7. edycja cyklu Garmin MTB Series przechodzi do historii!

Niedzielne zmagania zakończyły tegoroczną, 7. już edycję zmagań w ramach cyklu Garmin MTB Series.  Sezon 2020 dał się we znaki zarówno zawodnikom, jak i organizatorom. Rozgrywane tradycyjnie edycje: wiosenna i jesienna zostały połączone w wyniku licznych roszad w kalendarzu startów spowodowanych trwającą epidemią koronawirusa. Zabrakło jedynie tygodnia, aby mógł się odbyć finał w Sopocie. Impreza została odwołana, w wyniku czego etap w Kolbudach zyskał miano finału serii.

Planowana pierwotnie na kwiecień wiosenna edycja cyklu, w ramach której miały się odbyć etapy w: Gdańsku, Kolbudach i Sopocie została przeniesiona na jesień. Starty zostały połączone i tak zawodnicy otrzymali pokaźny wybór dat, lokalizacji i najciekawszych tras. Inauguracja cyklu odbyła się w Wejherowie (19.09.). Następnie w wyniku odwołania zawodów w Stężycy cykl po wielu latach powrócił się Elbląga, gdzie zawody odbyły się 26 września. Podczas trzeciego etapu zawodnicy stanęli na starcie w Rumi (04.10.). Czwarty etap cyklu zagościł 11.10 w Gdańsku. Po odwołaniu zawodów w Sopocie (24.10.) cykl zakończył się wielkim finałem, który po raz pierwszy miał miejsce w Kolbudach (18.10.).  To właśnie zmagania w Kolbudach przesądziły o ostatecznym kształcie klasyfikacji generalnej, która była sumą czasów trzech etapów zmagań na danym dystansie. Po raz kolejny w cyklu Garmin MTB Series zawodnicy rywalizowali nie tylko indywidualnie, ale również w drużynach.

Jako pierwsi w Kolbudach na trasę wyruszyli zawodnicy ścigający się na dystansie MAXI. W tej rywalizacji od początku nie było zdecydowanego lidera. Na drugą pętlę wspólnie wjeżdżała pokaźna grupa zawodników, w której byli między innymi: Krzysztof Krzywy, Michał Bogdziewicz, Bartosz Banach, Piotr Polus i Piotr Rzeszutek – lider klasyfikacji generalnej. Wyścig na tym dystansie był niezwykle zacięty, a jego losy ważyły się do ostatnich metrów. Niezwykle mocna końcówka przesądziła ostatecznie o zwycięstwie Piotra Polusa (wysepka.pl, 01:57:43), który tym samym powetował sobie zeszłoroczną przegraną w Kolbudach nad Piotrem Rzeszutkiem (Klub Kolarski Lew Lębork, 01:57:44), który zameldował się jako drugi na mecie. Trzecie miejsce wywalczył Bartosz Banach (BST – Banach Sport Team, 01:57:45). W klasyfikacji generalnej cyklu Garmin MTB Series 2020 zwyciężył Piotr Rzeszutek, drugi był Bartosz Banach, a trzeci Michał Bogdziewicz.

W rywalizacji kobiet na długim dystansie ponownie szans rywalkom nie dała – Adrianna Osińska, która w Kolbudach zwyciężyła z czasem 02:21:40. Drugie miejsce na podium przypadło Kamili Gurzyńskiej (Sara Workwear Wheel Brothers Racing, 02:22:35). Trzecia była Karolina Perekitko (02:23:27). W klasyfikacji generalnej cyklu na dystansie MAXI triumfowała Ewelina Cywińska, przed Adrianną Osińską i Kamilą Gurzyńską.

Niezwykle zacięte ściganie zaprezentowali również zawodnicy z dystansu MINI. Pod nieobecność lidera klasyfikacji – Arka Petki Kacper Hoppa i Dawid Bojarczak walczyli o zwycięstwo do ostatnich centymetrów przed metą. Triumfował Dawid Bojarczak (BEKO, 01:02:36). Drugi był Kacper Hoppa (UKS Copernicus CCC SMS Toruń, 01:02:37). Trzecie miejsce na podium wywalczył Mariusz Krzywiel (01:03:40). W wyniku dotychczasowych zwycięstw w klasyfikacji generalnej dystansu MINI najlepszych okazał się Arek Petka, drugie miejsce wywalczył Dawid Bojarczak, a trzecie Kacper Hoppa.

W zmaganiach kobiet na krótszym dystansie rozgrywanym w Kolbudach bezkonkurencyjna była Agnieszka Patoka (01:13:42). Druga była Weronika Włodarczyk (KLIF Team Chłapowo, 01:14:46). Jako trzecia na mecie zameldowała się Monika Brylowska (MTB Start Kartuzy, 01:17:59). Walkę o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej na swoją korzyść rozstrzygnęła nieobecna w Kolbudach Natalia Śliwińska, druga była Agnieszka Patoka, a trzecia Weronika Włodarczyk.

Po raz drugi w historii cyklu Garmin MTB Series zawodnicy rywalizowali w klasyfikacji drużynowej. Najlepszym teamem był Vo2max mtb team, na drugim miejscu uplasował się KLIF Team Chłapoowo. Trzecia lokata należała do Bogdziewicz Team.